Yeni Sosyal Konut Projesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

2 Şub 2019
26
0
1
#1
Alıntı:
neredeyse tüm illerde yeni sosyal konut projesi başlatılmış 16 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında başvuru yapılacak.

Başvuru bedeli ise 2+1 daireler için 500 TL, 3+1 daireler için bin TL

Başvurular 4 kategoride kabul edilecek. 1. kategori, Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, 2. kategori, en az yüzde 40 engelli vatandaşlar, 3. kategori, emekli vatandaşlar, 4. kategori ise diğer alıcı adayları.

2+1 tipi konutların fiyatları, 140 bin ile 180 bin lira arasında değişecek. 3+1 tipi konutların fiyatları, 160 bin ile 210 bin lira arasında olacak.

Hak sahiplerine konutlar, satış fiyatının yüzde 10'u peşin, kalan tutarın tamamı ise aylık yüzde 49 oran ve 240 ay vade ile ödenecek. Taksit ödemeleri ise sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak.
arkadaşlar bu projehakkında ne düşünüyorsunuz? daha öncede benzerleri yapıldı ama bu defa daha kapsamlı gibi duruyor. amaç olarak gayet faydalı. fakat gerçek ihtiyaç sahibi bu projeden nasıl faydalanacak?

ihtiyaç sahibi bu bedelin %10 tutarını nasıl peşinat verecek? anladığım kadarıyla başvuru için bankaya ayrıca bir bedel ödenecek. aylık yüzde 49 orandan kasıt nedir bilmiyorum. kardeşim bu kısıtları saglayanlar zaten ihtiyaç sahibi değiller. engelli maaşıyla geçinen adam bu paraları nereden bulacak. kira ödeyenlerin kendi evine sahip olmaları için güzel bir proje, ama başvuru şartlarına bakılınca, gerçekten ihtiyacı olanların bu projeye başvuru bile yapamayacak olması üzücü. bu projenin kazananları inşaat firmaları ile "4. kategori ise diğer alıcı adayları." şeklinde belirtilmiş olan 4. kategori olacak anlaşılan.

herkes çok mu zengin? yoksa ben mi çok fakirim anlamıyorum. fakirlikte öyle bir seviyeye ulaştım ki artık fakir bile değilim. yokum, kimse görmüyor. sözde ihtiyaç sahipleri için olan bir projeye başvuru bile yapamıyorum.

yine sefalet içinde, kira ödemeye devam.