VR2 joystickler ve sürücü modülleri hakkında teknik bilgi

2 Şub 2019
107
0
1
#1
Dört tuşlu VR2 joysticklerde aktivatörsüz sürücü modül kullanılıyor. 6 ve 9 tuşlu joysticklerde ise bir veya iki aktivatörlü sürücü modül kullanılıyor. Sadece siyah renkli alt sürücü VR2 modüllerde aktivatör çıkışı vardır. Beyaz metal VR2 alt sürücü modüller sadece sürüş için kullanılır ve 50 Amperliktir. bu modüllerde aktivatör çıkışı yoktur. VR 2 nin alt segment ekonomik ürünüdür. Düşük amperli olur. 300 wattlık iki motora gücü yeter ama daha yüksek motorlara gücü yetmez. Daha çok katlanabilen akülü sandalyelerde ekonomik olduğu için tercih edilir.

Bütün VR2 alt sürücü modüllere lamba modülü bağlanabilir. Çünkü lamba modülü joystick üzerinden kontrol ediliyor. Siyah renkli VR2 lerin 60 Amperlik ve 90 Amperlik iki tipi mevcuttur. 60 Amperlik alt sürücü modüller 350 wattlık iki motora kadar ve 90 Amperlik alt Alt sürücü modüller ise daha güçlü bütün motorlar için kullanılmalıdır. Alt sürücü modülün etiketinde dikdörtgen içinde 60 veya 90 ibaresi bulunur. Buradan amperini anlayabileceğiniz gibi 60 Amperlik alt sürücü modüllerin motor fişleri küçük ve bir tarafları eğik köşeli ve tırnakları ince kablo girişlerinin olduğu kenarda olurken, 90 Amperlik modüllerin motor ve akü fişleri daha büyük ve dikdörtgen biçimli olur ve fişlerin tırnakları fişin iki yanında uzun çubuklar şeklindedir.

60 Amperlik modüller kullanılan sandalyelerde motor kablo kesitleri ince kullanılırken 90 Amperlik modül kullanılan akülü sandalyelerde motor kablo kesitleri diğer motorlarınkinden hemen hemen iki katı kadar kalın kullanılır. Aksi halde yüksek akımdsn dolayı motor kabloları eriyerek yagın çıkartabilir. VR2 modül etiketindeki dikdörtgen çerçevedeki amper bilgisinin olduğu rakamının üstünde her hangi bir rakam yoks bu modül aktivatörsüzdür. Aöper bilgisinin olduğu dikdörtgen çerçeve içinde; en üstte 1 yazıyorsa bir adet aktivatör çıkışı , yani sadece sırt veya tilt motoru çıkışı vardır. Kumandada sadece bir motora kumanda edilebilir. 2 yazıyorsa 2 aktibatör çıkışı yani hem sırt hem de tilt motoru çıkışı vardır. Sırt veya lift ya da liftya da ayak motoru da seçenek olarak ihtiyaca göre bağlanabilir.

Eğer üç adet aktivatör motoru kullanmak istiyorsanız bu durumda,en basit çözüm, far lambasının hattına bir adet 24 volt röle bobini bağlayıp bunun kontaklarıyla iki adet aktivatör motorunu seçmek olacaktır. İki mptorun birer kablosu ortak bağlanıp çıkıç bağlantısına verilirken diğer bacaklar rölenin kapalı ve,açık bacaklarına bağlanıp sürücüden gelen ikinci kablo rölenin canlı ucuna bağlanır. Ben bu yöntemle onlarca akülü sandalyeyi üç motor kontrollü yaptım. Far yanıyorsa örneğin tilt motorunu kumanda ederken , far sönükse lift motorunu kumanda edebiliyorsunuz. Bu size iki çıkışlı sürücü ile üç moyor kontrolü şansı veriyor.

Bu arada rölenin bobin uçları arasına 100 mikrofaratlık elektrolitik kondansatörü doğru polarmayla bağlamayı unutmayın. Aksi halde röleniz sürekli titreme yapar ve kontağını eritir. 5 -8 ya da 9 tuşlu vr2 joystick bağlayarak bu motorları kumandadan çalıştırabilirsiniz. 8 Tuşlu VR2 josticklerde sırt ve tilt motoru tuşunun alt devresi vardır ancak üst silikon tuşu düz silikonla kapalıdır. Bu tuşun olduğu yeri aktif etmek için joystiğin üst kapağını açıp devreyi yerinden dikkatle çıkartıp o tuşun denk geldiği tuş bölgesinşn içine hesap makinesinin körüklü karbon baskılı silikon tuşunu kesip yerleştirir ve üstüne bir kaç kat karton kesip koyarsanız, tuşun olması gereken noktaya tuş takımından dokununca sırt ve tilt motoruna girip her iki motoru kumandanın koluyla sağ ve sol yaparak seçip yukarı aşağı yaparak bu iki motoru kullanabilirsiniz.

Bu arada sırt ve tilt motoru tuşunun çalışabilmesi için alt sürücü modülün aktivatör çıkışlarının altif olması gereklidir. Alt beyinde aktivatör çıkışı yoksa mod tuşu çalışmaz. Ve aktivatörlü VR2 alt modüller aktivatör çıkışı olmayanlardan yaklaşık olarak 150 euro daha pahalıdır. Aktivatör çıkışı olan bölüm joystick fişinin takıldığı bölgenin 3. sırasıdır. O bölgede 6 adet fiş metali varsa bunaktivatörlü modüldür. Fiş metali olması gereken bölge deki fiş yerleri plastik ile kapalı görünüyorsa bu modül aktivatörsüz modüldür. Kumandanızda sırt ve tilt tuşu varsa bile bu özellikleri kullanamazsınız.

Aktivatör fişleri son sıradaki dört fiş demiştim. Bunlar iki iki ayrılır. Her bir ikşli grup bir motor içindir. Bu sıranın altında üçlü ve ikili bir sıra daha var. Üçlü sıra şarj fişi bağlamak içindir. Joystiğin şarj gşrişi bozulursa bu fişe üç tane pabuç takıp şemasına göre artı eksi ve inhibit bilgilerini şarj fişinin 1 + , 2 - ve 3 inhibit olarak bağlayıp sandalyeyi bu fişten şarj edebilirsiniz. Bu fişlerden kesinlikle voltaj almayınız. Kısa devre yaparsaız alt sürücü modüü bozarsınız.

İkili olan bu ikinci sıranın sağındaki fiş aracın kız kısma fişidir. Sandalyenin hızlı gitmesi istemeyen bir konumda örneğin sırtı tam arkaya yatıkken yavaş gitmesi.iatenirse bu fişe bir adet 10 kiloohm dşrenç ve mikroswitch bağlanmalıdır . Sırt motorunun istenen açısında switch uygun noktaya takılır ve motor hareketiye sırt kısmı switche basınca sandalye saatte 1 km hızla sınırlandırılır. Bu iki kabloyu 10 kiloohm direnç kullanmadan birbirine direkt bağlarsanız sandalye hiç yürümez. Kabloları ayırınca tekrar yürümeye başlar.Emniyet anahtarı bağlantısıdır.