T10 omurilik felci gelişmelerin umutlu olmam için yeterlimi

  • Konbuyu başlatan ademirci74
  • Başlangıç tarihi
A

ademirci74

Guest
#1
Tum hastalarımıza geçmiş olsun. İmtihan dunyası dıyoruz ve mutlu olmasakta öyle görunmeye çalışıyoruz.
16 ay önce aracımla 250 mt. Uçuruma yuvarlandım. Uçtum ama konamadım..) beni bir kayanın uzerinden aldılar ve 45 dk. Da ambulansa koyabildiler. Önce yaşamaz dediler ama yaşadım. Hemen ameliyata aldılar. Omurilik t9 dan l1 e kadar kırık. Ameliyattan sonra oturamaz bile dediler.
Bası yarası VS. Derken 4 ay sonra fizik tedaviye başlayabildim. Bu 4 ayda hisler geldi. Sol bacağımda da hareket geldi.
Ancak sağ kalçmda kırıktı ve orda Platin vardı. Platin şiddetli ağrı yaptığı için sağ bacağı çalıştıramadım. 3 ay önce Platin çıkarıldı ve protez takıldı. 4 ayda yaklaşık bu zamanda fiziğe ara verdik. Yani 16 ayda 8 ay spor.
Şu anda hislerim heryerde var. Tuylerime dokununca bile hissedebiliyorum. Sol parmaklar ve bilek iyi çalışıyor. Sol bacağa 7-8 kilo ağırlık bağlayıp dizden kaldırıp indirebiliyorum. (200 kere yapıyorum) sağ bacağa 2 kilo bağlayıp çalıştırabiliyorum. Emekleyebiliyorum. Cihaz bağlamadan paralel barda 20 dk. Ayakta durabiliyor ve 2-3 tur ayaklarımı suruterek yuruyebiliyorum.
Ancak kasılma hat safhada. Özellikle ayaklarımı uzattığımda 3 kişi karşıdan çekiyormuş gibi. O halde sol bacağımı karnıma zorlanarak çekiyorum. Sağ bacakta itme ve çekme yeni yeni başladı. İkisindede diz kitlemesi var. Her iki ayaktada parmaklar oynuyor. Sağ ayak bileği zayıf ama sol bilek guclu. İki bacağımda da tum kaslar çalışıyor ancak kasılma dan hareket ettiremiyorum.
Gelelim psikolojime. Yerlerde surunuyor. Rabbimin bana muamelesinden korkmasam intihar etmeyi ciddi ciddi dusunuyorum. Ölumden değil sonrasından korkuyorum. Bazı doktorlar en kötu deyneğe atarsın daha yeni vakasın hele 2 sene geçsin diyor. Bazısı umıt vermiyor.
Bazen dusunuyorum bu kadar kısa surede bu kadar hareket geldiyse ilerisi daha iyi olur. Bazende dunya da işim bitti. Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Deneyimli arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Hepinize saygılar.