Meyra Optimus Joystick değişimi

2 Şub 2019
134
0
1
#1
Eğer optimus 1 inizde analog yani led lambalı joystick varsa bu dijital joystiği bağlarsanız hatalı çalışır. Koltuğun altındaki kutunun kapağını açmalısınız. PH2 uçlu yıldız tornavida ile kapağı tutan dört adet yıldız vidayı çıkartın. Joystiğin fişinin iki vidasını gevşetip joystiği de ayırın. Kapağı açınca devreyi göreceksiniz. Size göre sağ taraftaki joystiğin takıldığı devrede sigortaların etrafında dört tane jumper kontağı var. Yanlarında S1, S2, S3, ve S4 yazar. Bu jumperleri led ayarından LCD ayarına çevirmelisiniz. Bu arada bu sigortalatdan üçüncüsü joystiğin sigortasıdır.
Led joystick için:
S1 ve S2 jumperleri 2 numaralı tırnaklara takılacak. S3 boşta kalacak. S3 boştayken kontak kapatılımca arka tekerler daima ortada durur. S3 ü tırnağa takarsanız kontağı kapattığınızda arka tekerlekleri sağa dönük bırakır. Kontağı açıp kolu oynatınca arka tekerleri ortaya getirir. S4 tek tırnaktır. S4 önündeki tırnağa takılacak.
LCD joystick için:
S1 ve S2 1 numaralı tırnaklara takılacak. S3 ve S4 boşta bırakılacak. Önündeki tırnaklarına takılmayacak. S3 için led joystiğe anşattığım özellik geçerlidir. Bu bağlantıları ayarlayıp devrenin kapağını kapatır ve dijital joystiğin fişini yerine takarsanız aracınız hatasız çalışır.

Optimus 1 iniz çalışıyorsa yine bu kapağı söküp altındaki sigortalara bakmalısınız. Kapağı açınca size göte soldaki devre üzerinde Yukarıdan aşağıua doğru dört veya beş tane bıçaklı sigorta vardır. Bunlardan bazıları joystiğ, bazıları sinyalleri, bazıları farı ve bazıları da dçnüş motorunu kontrol eder. Atık sigortayı değiştirin araç çalışır.

Aküleri ters bağlarsanız optimus 1 bozulmaz. Ancak Koltuk altındaki size göre sağdaki devredeki bakır renkli rölenin kontağı ile oynarsanız bu devreyi ve size göre sağdaki dönüş motoru kontrol devresini yakar. Bu devre değişmeden araç çalışmaz.Yani araç çalışmıyorsa önce aküleri doğru bağladığınıza emin olun. Katiyen devrelere müdahale etmeyin.