Memurum. Emeklilik raporumu ya da vergi indirimini yenilemem gerekecek mi?

  • Konbuyu başlatan vedat87
  • Başlangıç tarihi
V

vedat87

Guest
#1
Merhaba, benim konu biraz uzun ve karışık şimdiden kusuruma bakmayın ancak okuyup cevaplarsanız memnun olurum.

ekim 2019 yılında sürekli olarak %44 rapor aldım. kadrolu memurum ve ilk sigorta yılım 2006. vergi indirimi için başvurdum ancak bana 2 yıl süreli vergi indirimi geldi. 2 yılın sonunda tekrar vergi indiriminden faydalanmam için yeniden rapor almam gerektiği yazıyordu. kurumdaki sistemden baktığımda ise eylül 2021 de emekliliğe hak kazandığım yazıyor. sgk ya gidip sorduğumda orda da teyit ettiler ve eylül 2021 yılında 15 yıllık süremin bitecegini, 2022 haziran ayında ise günlerimin tamamlanacağını ve o tarihte emekli olabileceğim söylendi.

hastalıklarım fizik ve aşırı kilo. obeziteden dolayı 2013 yılında askerlikten muaf oldum ve bana gönderilen resmi yazı halen bende duruyor. 2019 yılında ise yine fizik ve obeziteden %44 sürekli rapor aldım. ancak neden vergi indirimine gelince 2 yıllık süreli verildi anlamış değilim (vergi indirimi başvurusunda askerlikten çürük aldığıma dair raporu eklememiştim). 6 ay sonra vergi indirimim de bitiyor.

ayrıca 1 yıl öne obeziteden dolayı mide küçültme ameliyatı oldum ve şuan normal kilomdayım ancak ömür boyu yediğime dikkat etmem gerekiyor.
sorularım şu şekilde;
1- emeklilik başvurusunda sürekli raporun olması yeterli mi?
2- emeklilik başvurusunda sürekli raporumun olmasına rağmen tekrar kontrole gönderme gibi durumları olabilir mi?
3- vergi indirimi süresi 6 ay sonra bitecek. bittiğinde ne yapmalıyım? aynı raporu askerlik tekrar mı göndermeliyim? askerlik çürük belgesini ekleyip tektar mı göndermeliyim?
4- mide küçültme ameliyatı sonrası rapor oranı düşebilir misürekli rapor olmasına rağmen?

bu konularda bilgi verebilir misiniz? şimdiden teşekkürler. iyi günler