Kaza sonrası haklarınız

  • Konbuyu başlatan STKMDER
  • Başlangıç tarihi
S

STKMDER

Guest
#1
TRAFİK KAZA TAZMİNATI VE İŞ KAZASI TAZMİNATI
HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

İnsanlar günlük yaşamlarında bir takım kazalar yaşayabilirler ve bunlar sebebiyle mağdur olmaları halinde kaza tazminatı alabilirler. Bu kazalar trafikte meydana gelebileceği gibi işte de meydana gelebilir. Tazminatların alınabilmesi için ise mutlaka hukuki prosedürün takip edilmesi gerekir. Aksi durumda kazanılacak olan bu hak kaybedilebilir.Derneğimiz bu noktada size destek sağlayacaktır. Derneğimizin destek almak için başvuru formunu doldura bilir ve diğer hizmet alanlarıma bakabilirsiniz.

TRAFİK KAZASI TAZMİNATI NEDİR? NASIL ALINIR?
Ülkemizde her yıl binlerce trafik kazası meydana gelmekte ve bunların bir kısmında insanlar yaralanırken bir kısmında ise hayatlarını kaybetmektedir. Trafik kazası tazminatı, en az bir tane motorlu aracın karıştığı kazalarda meydana gelen mağduriyetlerin giderilmesi için verilir. Bunun için yaşanan kazada ölüm, yaralanma ya da üçüncü kişilere ait arazi, ev, araba gibi varlıkların zarar görmesi durumlarından en az birisinin yaşanması gerekiyor. Eğer böyle bir durum var ise kazada mağdur olan taraf, mağduriyete sebep olanlara karşı tazminat davası açabilir. Trafik kazası tazminatı ya da daha genel bir ifade ile kaza tazminatı için yapılacak tanımlama bu şekildedir.
Trafik kazası nedeniyle açılacak olan tazminat davasının temeli kazanın haksız bir fiil olmasına dayanmaktadır. Haksız fiilin ise zamanaşımı, tazminat miktarı ve mahkemenin yetkisi gibi bir takım farklı sonuçları bulunmaktadır.