İlk Protez Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Proklinik

Protez & Ortez Uygulama Merkezi proklinik.com.tr
Kurumsal Firma
2 Şub 2019
3,234
5,148
15,066
İstanbul
www.proklinik.com.tr
#1
İlk Protez Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanıcı için ilk protez gerek psikolojik gerekse protez kullanımı ile ilgili alışkanlıkların yerleşmesi açısından çok önemlidir. Yanlış uygulama veya protez tercihi nedeniyle protez kullanmaktan vazgeçen birçok örnekle karşılaşmaktayız. Yanlış uygulama nedeniyle de protez kullanımında onarılması güç yanlış alışkanlıklar kazanılabilmektedir (hatalı yürüyüş şekilleri gibi). Bu nedenle öncelikle protezi yaptıracağınız firmanın seçiminde;

  • Sağlık Bakanlığı Protez Uygulama Merkezi Lisansına Sahip olup olmadıklarına
  • Protezinizi yapan kişinin bu konuda almış olduğu eğitime,
  • Daha önce yapmış oldukları benzer protez uygulamalarının sizinle paylaşmalarına,
  • Size en uygun protez seçeneklerini çıkartıp, nedenlerini sizi de ikna ederek aktarmalarına

Protezin hazırlanmasından sonra yürüyüş rehabilitasyonu hizmetini de verecek olduklarını bilmek ilk protez uygulamasında oldukça önemlidir.

En Uygun Protez Seçimi

Günümüz protez teknolojisinde hemen hemen hayatın her anında ihtiyaca yanıt verebilecek, ilgi duyduğumuz tüm amatör-profesyonel spor branşlarında sizi destekleyecek protez ekipmanı dizaynları mevcuttur. Gelişen teknolojiyle birlikte kullanıma sunulan her yeni protez ekipmanı hayatlarınızı kolaylaştırmada yardımcı olduğu gibi aynı zamanda en doğru protez parçalarını doğru kişiye uygulamadaki protez uzmanının sorumluluğunu arttırmaktadır.

Genel sağlık durumu, protezli tarafta güdük boyu uzunluğu, güdüğün şekli, kullanıcının ağırlığı v.s gibi birçok etken kişinin genel durumunu belirlemede ve hazırlanacak protezin genel hatlarıyla statik-dinamik dizaynını belirlemede baz alınan değerlerdir. Aynı zamanda kullanıcının etki düzeyini ve kullanacağımız ekipmanları belirlemede baz aldığımız bir skalamız mevcuttur. Bu skala sayesinde kişinin aktivite düzeyini sınıflandırabilecek beklentilerine ve fiziksel kondisyonuna uygun protez seçimini yapmış oluruz.

The post İlk Protez Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler appeared first on Proklinik.
Bacak Protezi ve Protez Bacak Uygulama Merkezi
 
Beğeniler: mehmetenesmesum