Göz tembelliği, Uyku Apnesi, Böbrek Taşı, Ankilozan Spondilit rapor oranı ne olur?

2 Şub 2019
223
0
6
#1
Selamlar arkadaşlar, aranızda yeniyim. Yardımcı olacak arkadaşlar olursa çok sevinirim.

1. Göz tembelliğimden kaynaklı görme keskinliği oranım 0,05 ile askerlikten muaf oldum. Bu oran ile Şubat ayındaki göz engel oranı kaç verilir?

2. Geçen sene uyku testi ile orta derecede uyku apnesi teşhisi konuldu. Oranı yüzde 10 mudur? Ayrıca eski test sonucu yeterli mi yoksa yeniden test yapılıyor mu?

3. Kendimi bildiğimden beri her iki böbrekte sürekli taş üretiyor ve beni zor durumda bırakıyor. Şu an her iki böbrekte de birkaç tane taş var. Sürekli oluşan böbrek taşlarına oran veriliyor mu?
Yönetmelikte şöyle yazıyor: İntermitan semptom veren ve devamlı tedavi gerektirmeyen üst üriner sistem hastalığı: Tek böbrekte oran 5. İki böbrekte yüzde 10.
Devamlı takip ve sık tedavi gerektiren üst üriner sistem hastalığı; tek böbrekte yüzde 10. İki böbrekte yüzde 20.
Bu üst üriner sistemi hastalıkları arasında sürekli oluşan böbrek taşları yok mu acaba?

4. Dört yıldır Ankilozan Spondilit hastasıyım. 3 yıldır anti tnf ilaçları kullanıyorum. Bunlar ağır biyolojik ilaçlar. Verem gibi ağır hastalıklar yapma oranı yüksek. Ayrıca ağrılarımın devam etmesinden arada ağrı kesici de kullanıyorum. Her açıdan kendime dikkat ediyorum. Normal bir insandan çok daha fazla kendimle ilgilenmek her şeyime dikkat etmek zorunda kalıyorum. Hareket kısıtlılığı açısından belirli bir kısıtlılığım yok. Çünkü ağır ilaçlar kullanıyorum ve sürekli egzersiz yapıyorum. Ama ilaçları bırakır bırakmaz tutukluklarım aşırı derece artıyor. İlaçlara bağımlı gibiyim. Belirgin haraket kısıtlılığım olmadı diye bunca sıkıntılı durumuma rağmen AS hastalığıma hiçbir oran verilemez mi?

5. Bu rahatsızlıklar psikolojimi kötü yönde çok etkiliyor. Aşırı derecede yalnızlığa itiyor. Çekingen, şizoid gibi aşırı asosyal kişilik bozukluklarına itiyor. Bu rahatsızlıklarımdan dolayı psikoloji etkilenmesinden hiçbir oran alamaz mıyım?

Beni ve bu rahatsızlığı olan diğer arkadaşları aydınlatmak için cevap yazan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.