Engelli Aracı ve Çekme Karavan

2 Şub 2019
138
0
6
#1
Selamlar,

1-2 haftadır bir ilgi sardı beni. Özellikle hafta sonları(1 gece kalmalı) bir yer gitmek özellikle yazın çok maliyetli oluyor ve yorucu olabiliyor.

Bu noktada geçtiğimiz yıl ufak kamp malzemeleri alarak, nerede böyle kamp yapabiliriz diye araştırma yapmıştım. Ama hem bu tür yerlerin azlığı (Elektrik-Tuvalet olan) hem de ortam koşullarının yetersiz olması sebebiyle eşimle vaz geçmiştik.

Önceki hafta yolda çekme karavan görünce biran da şimşek çaktı ve araştırmada buldum kendimi.

Normal kişiler için bu bir hobi olabilir ama bizler yani engelliler için de bu hobi mümkün olabilir mi diye mevzuatsal açıdan ufak bir araştırma yaptım.

%90 altı ortopedik engelli arkadaşlar için mevzuatsal anlamda önemli bir kısıt var. Aracınıza çekeceğiniz römork/karavan ile ilgili. Eğer net ağırlığı 750 kg ve üzeri bir şey çekecekseniz B ehliyeti olanlar için BE ehliyet gerekiyor. Yani ayrı bir ders/sınava girmek gerekiyormuş. Engelli özel tertibat kullanan arkadaşlar uğraşıp bu ehliyeti alabilirler mi bilmiyorum. Ama bu ehliyet olmadan 750 kg üstü bir şey çekemiyoruz.

%90 üstü engelli arkadaşların aracı kullanan yakınları da ne kadar özel kodlu engelli ehliyetleri olmasa da mevcut B ehliyetleri için BE ehliyeti almaları gerekiyor. Ancak bunu alan kişiler varmış. Yani özel tertibatlı kodlu engelli arkadaşlara göre daha kolay bir yolları olduğu kesin.

Ayrıca 750 kg'ın şöyle bir önemi var: Çekeceğiniz romörk/karavan vb neyse onun plakasını çıkarmasnız yani trafiğe işletmeniz gerekiyor. Ayrı bir ruhsat ve plaka sürecine giriyorsunuz. Buda ayrı bir trafik sigortası ve 2 yılda 1 muayene zorunluluğu demek oluyor. Yani ayrı bir araç gibi trafikte işlem gördürüyorsunuz.

Sonuç olarak, engelli de olsak engelsiz bireyde olsak aracımızla 750 kg üstü birşey çekmemiz biraz çetrefilli.

Bu yüzden bende hiç 750 kg üstünü düşünmeden bu sınıra göre "Çekme Karavan" dediğimiz modellere baktım.

*Öncelikle böyle karavanlar var mı? Var.
*İş görür mü? 2+1 kişilik ufak bir aileniz varsa görür gibi.
*Çok teferruatı var mı? Yok.

Öncelikle aracınızın 750 kg altı römork çekmeye uygun olması gerekiyor. Bu uygunluğu değerlendirmek basit.
1- Motor gücü 1.4 üzeri torku kuvvetli dizel araçlar öneriliyor. Yine güçlü bir benzinli aracınız varsa rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ama min 100 beygiri ve 150 nm torku geçmesinin önemli olduğu söyleniyor (Özellikle rampalarda).
2- Vitese ağırlık yapmaması için otomatik yerine manuel öneriliyor ancak yeni nesil otomatik vitesler zaten aracın romork çekme kapasitesine göre ayarlı. Bu yüzden sıkıntı yok.
3- Aracın ağırlığının çekeceğiniz romörk ağırlığından min. %15 büyük olması öneriliyor ki yolda zaptedebilesiniz. Yani kabaca 740 kg taşıyacaksanız min 1 tondan büyük aracınızın olması önemli. Daha iyi bir kontrol için aracın ağırlığı ne kadar iyi olursa o kadar iyi.
4-Araç 4x4 ise(Ama yeni nesil akıllı sistemler değil, ayrı manuel kontrollü difransiyel kilitli 4x4 ise) çekeceğiniz romörkte fren sistemi aranmayabilir. Ama 4x2 özellikle önden çekiş aracınız varsa, o zaman fren sistemli romörk eğimli yollarda şiddetle tavsiye ediliyor.
5-Aracınızda çeki demiri olması gerekiyor. Ve bunun ruhsata işli olması çok önemli. Forumda bir arkadaşımız sormuş, ötv'siz araçta çeki demiri ruhsata işlenemiyor diye ama bu konuda servisi arayıp bilgi aldığımda, sayısız kez böyle uygulama yaptıklarını ve mevzuatsal bir kısıt olmadığını söylediler.
Çeki demirinin ruhsata işlenmesi, aynı özel tertibat işlenmesi gibi. Onu ayrıca anlatmaya gerek yoktur sanırım.

--------------------------------------------------

Bunlar kullandığınız araçta varsa ve uygunsa o halde 750 kg altı karavanınızı seçebilirsiniz.

4 tane başlıca herkesin tavsiye ettiği ve güzel olan marka buldum, fiyatlar istediğiniz donanıma göre değişiyor ama min. 30.000 TL ile 80.000 TL arasını kafanızda düşünebilirsiniz:

1- Caretta UncleCaretta Uncle

2- Pino P280 CacholeteP 280 Cachalote ? Pino Karavan

3- Saly - 3.25 Petite SSaly Karavan - 3.25 Petite S

4- CARPENTO 310Carpento Karavan | Carpento 310

Bunları hepsi Türk firmaları, garantileri ve belgeleri var. Sizin önerileriniz olursa paylaşırsanız da sevinirim.

Bu belki pahalı bir hobi gibi düşünülebilir ama emeklilik ikramiyesi ile emeklilik sonrası cennet ülkemizin farklı noktalarında ailesi ile farklı macera yaşamak isteyen engelli arkadaşlara belki fikir olur diye paylaştım.

Son olarak, bu tür lisanslı ve garantili firmalardan alınan/getirtilen ürünlerin trafiğe uygunluğu için Tip Onay belgesini de alıyorsunuz. O belge ile olası kaza durumunda karşı tarafın trafik sigortası kazanızın hasarını ödüyor. Aynı zamanda kaskonuza aksesuar gibi ekletip, olası hasar durumunuzda kaskodan yaptırta da biliyorsunuz.

Gelelim boyutlara, 750 kg altı karavanlar 2+1 kişi olarak geçiyor. Standartı 2 kişilik yatak var ayrıca opsiyonel donanımla 1 yatak daha ekleyebiliyorsunuz. Bu yüzden evli iseniz eşinizle ve çocuğunuz varsa onunla, ailenizle yaşıyorsanız Anne ve Babanızla istediğiniz yerde hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Son olarak, sürekli aracınızda takılı olmayacağından, özellikle evinizde özel otoparkta durması hem hırzılığa karşı hem de zarar görmemesi için önemli bir faktör.

Ben inşallah emekli olduğumda eşimi de ikna edersem düşünüyorum :)