3600 ek göstergeden engelli kamu personeli yararlanmalı

  • Konbuyu başlatan Altuntaş
  • Başlangıç tarihi
A

Altuntaş

Guest
#1
T.C.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı
27. Dönem İstanbul 1. Bölge AKP Milletvekili
Serkan BAYRAMın Makamına

11/04/2019

Konu : 3600 Ek Gösterge
Engellili Kamu Personeli

Sayın Vekilim,
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde İstanbul Maltepe 3 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavıyla atanarak 10/11/2014den beri Memur olarak görev yapmaktayım. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞANın 24 Haziran seçimleri vaatlerinden olan devlet memurlarından bazı gruplara 3600 ek gösterge verileceği duyrulmuştu ve hazırlanan kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına Cumhur İttifakı ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 11/10/2018 tarihinde sunuldu ve çalışmaların devam ettiğini biliyoruz ancak ek gösterge uygulamasından faydalanacak pozitif ayrımcılık yapılmış gruplardan biri olan biz engellilerin dahil olamadığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.
Kanunlarımız engelli vatandaşlara pozitif ayrımcılığın yapılacağını belirtmektedir. Bu kapsamda da Engelli memurların özlük haklarında bazı düzenlemeler yapılmış; tayin, emeklilik gibi konularda kolay-lıklar sağlanmıştır. Engelli vatandaşların gerek iş yaşamında gerekse yaşamının diğer alanlarında yaşadığı sıkıntıların %100 telafisi mümkün olmamaktadır. Fakat engelliliğinin dışındaki konularda yaşamın daha kolay ve sürdürülebilir olmasını sağlamak büyük ölçüde karar vericilerin elindedir.
Memurlar 25 yıl hizmet süresi ile emekli olabiliyorlar, engellilerde ise emeklilik belli koşullara bağlanmış. Engelli memurlar engellilik oranına göre 16 veya 18 yıl sonunda emekli olabiliyorlar. Fakat bu süreler 1. dereceye düşme konusunda yetersiz kalmaktadır. Sonucunda ise en düşük memur maaşı olan tutar ile emekli maaşı bağlanmaktadır.
Engelli memur emekli olurken sanki 25 sene çalışmış gibi emekli olabiliyorken emeklilik tazmina-tının ve derece-kademenin de sanki 25 sene çalışmış gibi hesaplanması yanlış bir uygulama olmayacaktır.
Engellilerin 3600 ek gösterge kapsamına dahil edilmesi halinde şahsımda dahil tüm kamuda çalışan ve özelliklede Ceza İnfaz Kurumu, Hastaneler ya da diğer çalışma alanı zorluğu olan engelli personellerin zaten yaşamları boyunca devam eden engellerinin vermiş olduğu manevi eksikliği emekli olduklarında maaşlarının da düştüğünü varsayar isek hiç olmazda ekonomik imkanlarının güçlü kılarak faydalandırmak mutlu edecektir ve böylece pozitif ayrımcılığın ruhuna uygun olarak engelli memurun 3600 ek göstergeden faydalanması düşünülecektir.
Sizden talebim kamuda bulunan engelli personeli de daha önceden sayılan 3600 ek göstergeden faydalanacak bu gruplara dahil etmenizi, bu yönde teklif sunmanızı ve 3600 ek gösterge yasasından faydalanmamızı sağlamanızı arz ediyorum.

Saygılarımla.Güner ALTUNTAŞ

İletişim: 0553535....

Vekilimize gönderdim, yüzyüzede görüşmüştük yönerge verecek ancak bu durumdan faydalanacak engelli memur sayısı lazım dedi? Bilgisi olanın, nasıl tespit edeceğimiz konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var?

Okumaya devam et...